AxiTR Bilisim
  1. Daha güzel eğlenceli bi ortam için kayıt olup yorumlarınızı esirgemeyin.

Sunucu nedir ? Nasıl yönetilir ? Nasıl otorite kurarsın ? Sunucu nasıl uzun ömürlü olur ?

Konusu 'Minecraft Sunucu Yönetimi' forumundadır ve orcnyldrm tarafından Nisan 2, 2014 başlatılmıştır.

1. orcnyldrm

orcnyldrm Zombi Katili

Beğenileri:
    19
    Server nasıl kurulur,serverde nasıl hileyle başa çıkılır,serverin map i nasıl olmalıdır ? gibi sorulara cevap verdikten sonra bu konuyu açmaya karar verdim.

Evet arkadaşlar uzun süreden beri bu konuyu açmayı planlıyordum aslında.Kısmet bugüneymiş.Unutmayılım ki iyi veya kötü yorumlarınızı bekliyorum.İyi yorumlara teşekkürümüz , gereksiz yorumlara cevabımız hazırdır.

Bu konuyu anlatırken taa en baştan alıcam.

Ayrıca başlıktaki konular da aşağıdaki metinde gizlidir.Hepsini anlamak için bütün metni okuyunuz.Aşağıda yazan bir harf bile gereksiz değildir.En önemlisi konu alıntı değildir.Bazı arkadaşlarımıza bunu inandıramıyoruz çünkü.Alıntı olduğunda alıntı yazıyorum ama inanmıyor.

Sunucu nedir ?

Sunucu , basit bir tabir ile minecraft ı online hale getiren bir paylaşık ağdır.

Sunucuda ne yapılır ?
    Sunucular alt gruplara ayrılır.

Factions sunucular : Klan savaşları temel ögedir.

Survival : Adı üstünde tek başınasınızdır.

(...)

Tanıtırken biraz kısa tanıtıyorum da zaten diğer konularımda ayrıntılı anlatılıyor.

Sunucularda türlerine göre farklı amaçlar güdülür.Bahsettiğim gibi mesela factions serverde temel öge klan savaşlarıdır.Paranı kazan,klanını güçlendir , servere hakim ol !

Ana mantık budur.

Gibi gibi konu devam eder.

Gruplar
    Burada kısa olarak kimin ne yapması gerektiğini anlatıcam.

Sanane lan bizim ne yapacağımızdan diyebilirsiniz tabi ki.Ancak oyuncunun dahi serverin sürekliliğinde payı vardır.

Oyuncu : Serverin gizli ama bir o kadar da açık yapıtaşıdır.Oyuncu yoksa server de yoktur.O yüzden serveri yönetirken oyuncuya karşı gizli bir otorite ve kısmi bir baskı içinde olmalısınız [ aşağıda ayrıntılı anlatım var ]

Rehber : Sizin göreviniz oyunculara yardımcı olmaktır.Oyuncular rehberden gerekli ilgiyi göremezse sunucudan kaçar.

Ustarehber: Siz serverin muhtarısınız.Serverde olan oyuncu ve rehberler ile ilgili şeyler sizden sorulur.Belli olmasa da en zor gruptur.Herkes ister ama herkes yapamaz.

Moderator : Sizin göreviniz de serverdeki genel düzeni sağlamaktır.

Admin : Eğer arkadaş kıyağı ile admin olmadıysanız zaten sizin ne iş yaptığınızı biliyorsunuzdur.Ama hiç admin olmamış arkadaşlarımız için anlatıyorum :

Admin hem rehberdir,hem modaretordur,hem buillderdır ( bunu anlatmadım zaten builder ın işi belli) hem kurucudur.Admin herkesin işini yapmalıdır.Rehber olmadığı zaman rehber,mod olsa da olmasa da görevlerinden ötürü mod,eğer yeteneği var ise hem builder , hem de kurucu olmadığı zaman onun sağ kolu olarak kurucudur.

Kur
    ucu : Kurucu yan gel yat olmamalıdır.Serveri canlandıracak espriler bulmalıdır ( Espri den bahsettiğim şaka değildir )
    Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere...

Serverini nasıl yönetirsin ? ( fillm ismi gibi oldu )

Kararlılık : Bir sunucu komutlardan ibaret değildir.Sunucunuzdaki kadro sağlam olmalıdır.Kadroyu toplayınca yumuşak bir dille astığınız astık , kestiğiniz kestik olsun ama çok baskıdan kaçının.Bu oyuncuları uzaklaştırır.

...Kararınızdan şaşmayın.

...Hilelere karşı göz yummayın.

[ Hileyi nasıl anlarsınız ? İşte cevabı : HİLE YOK ]

Ciddiyetiniz : Şaka yapmayın demiyorum size ama suratınızdan disiplin aksın.Aşırı ciddi ve nazik bir dil kullanın.

...Kadronuza ciddiyeti öğretin.

Bunun dışında başarınızı kendinize özgü gibi davranmayın,tek başıma değil ekibimle yaptık diyin.

Diyelim ki kurucusunuz ; eziklemekten kaçının.

En önemlisi ise baskı yapmayın.

Şimdi gelelim deneyime ...

Serverinize deneyimsiz eleman almayın.Bazılar şöyle diyor :

Bir kaç serverde rehber oldum,adminlik yaptım...

O zaman referans isteyin.Serverlerin ip lerini alın,serverlere gidip doğrulayın.

Ayrıca gittiğiniz serverlere bakın bi : Benim serverimin bundan ne eksiği ya da ne fazlası var?Yani durum analizi yapın.

Serverinizin kadrosunu iyi bir şekilde örgütlerseniz serveriniz batmaz.

Ama bata dabilir.Çünkü reklam diye bir etmen var.Onu da bu konuda anlattım .
    Bkz : REKLAM

Benden bu kadar arkadaşlar.Lütfen eksiğim var ise uygun bir dille bana söyleyiniz.Üslupsuz eleştiriden kaçının.

İyi forumlar.

ALINTI DEĞİLDİR !

KONU YARARLI İSE LÜTFEN BEĞENİN.

Son düzenleme: Nisan 2, 2014
    Abdullah, KırÇiçeği ve FuqaRa bunu beğendi.
  2. Dexsite

Dexsite Kızıltaş Madencisi

Beğenileri:
    3
    Güzel konu

3. FuqaRa

FuqaRa Demir Madencisi

Beğenileri:
    12
    -Sen gel dedin geldim güzelmiş kanka :D

4. FuqaRa

FuqaRa Demir Madencisi